ADOS-2 to ustrukturyzowany, wystandaryzowany protokół obserwacji, wykorzystywany w diagnozowaniu osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Na badanie za pomocą tego narzędzia składa się szereg prób umożliwiających obserwację nieprawidłowości charakterystycznych dla ASD w sferach komunikacji społecznej, zabawy oraz ograniczonych i powtarzanych zachowań.

ADOS-2 jest jednym z najpopularniejszych i najwyżej cenionych narzędzi diagnostycznych do rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu na świecie. ADOS został przetłumaczony na ponad 20 języków i jest stosowany w wielu krajach w Europie, obu Amerykach, Australii oraz Azji.

ADOS-2 (jak i wcześniejszy ADOS) może zarazem być niebezpiecznym narzędziem w rękach osoby bez odpowiedniego przygotowania, nie rozumiejącej różnych niuansów zachowań osoby badanej i próbującej oceniać je wyłącznie w oparciu o podręcznik

 

Odpowiedzialna pomoc

 

Celem tej strony jest pomoc osobom z Zespołem Aspergera – pomoc nie w zdobywaniu przypadkowych materiałów związanych z tą przypadłością, ale pomoc odpowiedzialna, polegająca na dogłębnym jej zrozumieniu i podsuwaniu takich materiałów, które przede wszystkim nie zaszkodzą. A więc np. nie wpędzą nikogo w depresję za pomocą lektury wniosków, które i tak nie dotyczą osoby badanej. Albo nie zasugerują terapii lekowej w chybionym kierunku. Z narzędziem ADOS-2 najprawdopodobniej wcześniej czy później się zetkniesz – ale u przeszkolonego specjalisty, jako pacjent, robiąc sobie oficjalną pisemną diagnozę.

Dlatego też na tej stronie nie znajdziesz nic poza niniejszym artykułem, co by dotyczyło ADOS-2 – ani jawnego, ani w żaden sposób ukrytego. Możemy porozmawiać o ADOS-2 pod warunkiem, że jesteś lekarzem albo inną osobą przeszkoloną w dziedzinie profesjonalnych testów psychometrycznych. Jeśli nie jesteś, to właściwym narzędziem dla Ciebie jest test przesiewowy AQ, za pomocą którego możesz przeprowadzić samodzielną wstępną diagnozę, odpowiadającą na pytanie, czy powinieneś się zgłosić do poradni specjalistycznej na badanie w kierunku Zespołu Aspergera lub innej formy autyzmu.

 

Chciałbym zostać psychologiem – możesz mi pomóc?

 

Zespół Aspergera to tylko jedno z bardzo wielu różnych zaburzeń. Skupiam się wyłącznie na nim, ponieważ sam go mam. Dla przyszłego psychologa to jednak o wiele za mało (ale pewnie to już zauważyłeś) – jeśli jednak jesteś dopiero na etapie szukania materiałów, zerknij na ten wykres narzędzi do badania dzieci i młodzieży pod kątem różnego rodzaju zaburzeń. Zwróć uwagę, że to tylko zamknięte narzędzia komercyjne, a więc takie, których pełna metodyka nie jest znana publicznie – podczas studiów czeka Cię opanowanie kilkuset kolejnych testów, metodyk, skal, interpretacji i innych szczegółów, które są już od dawna znane.

Jeśli zaś szukasz czegoś konkretnie pod kątem ADOS-2, Zespołu Aspergera lub autyzmu, oto kilka bezpiecznych linków, które powinny Ci wystarczyć do nawiązania kontaktu z odpowiednimi osobami: