Na tej stronie znajdziesz sporo materiałów naukowych (głównie w języku angielskim) dotyczących Zespołu Aspergera. Jeśli nie chcesz w tej chwili zgłębiać tej przypadłości naukowo, a po prostu zrozumieć ją od strony bardziej praktycznej, rozejrzyj się po całej mojej stronie – większość artykułów opisuje różne praktyczne aspekty Zespołu Aspergera z punktu widzenia dorastającego człowieka lub jego rodzica.

Jak się masz?

Simon Baron-Cohen

Pamiętasz Borata? To pytanie niemalże retoryczne, gdyż ciężko znaleźć osobę, która go nie oglądała – a jeśli jednak nie, koniecznie nadrób tą zaległość. Tylko nie traktuj tego filmu zbyt serio. Potraktuj za to jak najbardziej na serio pana Simona Barona-Cohena, który, tak się składa, jest kuzynem Sachy Barona-Cohena, tj. aktora grającego Borata. Simon Baron-Cohen jest profesorem psychopatologii rozwojowej Uniwersytetu Cambridge i zarazem z osobą z prawdopodobnie największym wkładem w obecny stan wiedzy naukowej dot. Zespołu Aspergera.

Więcej informacji o nim samym:

I kilka materiałów jego autorstwa:

Nawiązanie do Borata padło oczywiście nieprzypadkowo. Jeśli jesteś rodzicem osoby z Zespołem Aspergera i czujesz się na siłach zgłębić temat naukowo, zacznij właśnie od materiałów autorstwa Simona Barona-Cohena. A jeśli zapomnisz to nazwisko, po prostu zapamiętaj skojarzenie z Boratem.

Podstawy i klasyfikacja


Przyczyny Zespołu Aspergera i innych form autyzmu, omówienie różnic w pracy mózgu


Testy przesiewowe AQ, CAST, M-CHAT


Próby leczenia


Mniej istotne i różne ciekawostki


Neandertalska teoria autyzmu

Spotkałem się z tym dopiero podczas tworzenia tej strony. Po pobieżnej lekturze, wnosi ona sporo ciekawostek, ale niewiele przydatnych informacji z perspektywy dzisiejszej populacji. Niemniej jednak wydaje się warta odnotowania:

Materiały tylko w wersji płatnej


Gdzie szukać kolejnych materiałów?