Prywatnie

 
Tomek, rocznik 1981, pochodzę z Gorzowa Wlkp., od połowy 2003 żyję w Poznaniu – przyjechałem tu do pracy, a w międzyczasie zrobiłem też studia i postanowiłem zostać na stałe.

Pod koniec 2011, szukając w Internecie czegoś w związku z planowanymi zmianami w mojej ówczesnej pracy, przypadkiem trafiłem na test AQ, w którym zdobyłem ponad 40 punktów. Od tego rozpoczęła się moja „przygoda” z Zespołem Aspergera (oczywiście już wcześniej, właściwie od wczesnego dzieciństwa widziałem, że jestem odbierany przez wszystkich „jakoś inaczej”, wręcz bardzo mocno inaczej, nie wiedziałem jednak co mi jest, a lokalni gorzowscy lekarze nie zdołali mnie prawidłowo zdiagnozować). Zdiagnozowałem się więc już jako w pełni ukształtowany dorosły, w 2013, tj. mając 32 lata.
 

Zawodowo

 
Od ponad 20 lat zajmuję się komputerami. Bywałem programistą, architektem, administratorem, kierownikiem projektu czy nawet dyrektorem IT w wielu różnych firmach, w tym np. Wikii, Komputroniku, czy Grupie Allegro – w tej ostatniej stworzyłem system płatności znany ówcześnie jako Płacę z Allegro. Od kilku lat prowadzę własną firmę, w ramach której zajmuję się głównie bezpieczeństwem danych i administracją serwerami – częściowo pod własną marką Fajne.IT (Polska), a częściowo jako Espeo Software (klienci spoza Polski). Prowadzę też kilka dużych projektów open source.

Od kilku lat czuję się całkowicie spełniony zawodowo – zrealizowałem wszystko o czym zawodowo marzyłem, udowodniłem sobie i innym, że potrafię, a nawet zarządzałem blisko 40-osobowym zespołem pomimo trudności związanych z (nieznanym mi wówczas) Zespołem Aspergera. Da się, serio. I nie jest to „da się” z gatunku „opłynął cały świat wpław nie mając rąk i nóg”. Owszem, wszystko to kosztowało mnie dużo czasu i zdrowia, ale było jak najbardziej w zasięgu przeciętnego człowieka, który po prostu był odpowiednio uparty i wytrwały.
 

Skąd nazwa asperger15k

 
W serwisie wykop.pl funkcjonuje tag #programista15k, będący ironiczno-prześmiewczym określeniem stereotypu programisty z bardzo dobrymi zarobkami, o których skądinąd wiadomo, że są realnie osiągane przez niewielki procent polskich programistów. @asperger15k miał być ironicznym (ale w pozytywnym sensie) nawiązaniem do tego stereotypu i pod taką właśnie nazwą użytkownika funkcjonuję w tym serwisie.

Od lutego 2013 prowadzę własną firmę IT, w ramach której przede wszystkim administruję serwerami i odzyskuję dane, ale także trochę programuję. Moje zarobki mocno się zmieniają z miesiąca na miesiąc, generalnie jednak można przyjąć, że jest to od 7 do 25 tys,. zł netto (przy realnej pracy rzędu 190-220h/mc) – myślę więc, że określenie się „15k” jest w moim przypadku w pełni uprawnione.
 

Misja tej strony

 
Celem tej strony jest pomoc osobom z Zespołem Aspergera (lub podejrzewającym się o zaburzenia ze spektrum autyzmu), rodzicom i partnerom życiowym takich osób, jak również współpracownikom i szefom w ich miejscu pracy. Chodzi mi o realną pomoc w rozwoju zawodowym i ogólno-życiowym za pomocą przemyślanych i konstruktywnych rad, a nie o narzekanie w stylu „och, mam Zespół Aspergera, polscy lekarze nie są mi w stanie pomóc, ach jak mi z tym źle”…

Nie chcę przy tym powtarzać tutaj informacji z Wikipedii czy innych łatwo znajdywalnych artykułów – tych bowiem już teraz znajdziesz mnóstwo, pisanych bardziej lub mniej naukowym językiem. Zaznaczam też, że nie jestem lekarzem – moja wiedza pochodzi z prawie ośmiu lat zgłębiania wiedzy o Zespole Aspergera, ale po formalną diagnozę powinieneś zgłosić się do poradni diagnostycznej.
 

Deklaracja niekomercyjności

 
Stworzyłem tą stronę jako element mojej „działalności misyjnej”. Wszystko na tej stronie jest i będzie całkowicie darmowe. Nie znajdziesz tu żadnych reklam ani treści sponsorowanych, a jeśli będę chciał opisać jakiś produkt lub usługę, będzie on kupiony za moje własne pieniądze (chyba że wprost zaznaczę inaczej, patrz niżej) i nie będę w jakikolwiek sposób zależny od producenta – innymi słowy, nie przyjmuję żadnych ofert płatnej współpracy, nie prowadzę działań sponsorowanych itp.

Jeśli chcesz wesprzeć moją misję, zostań moim Patronem (wówczas będziesz też miał wpływ na kierunek rozwoju tej strony), albo skorzystaj z moich usług komercyjnych i zaznacz, że znalazłeś mnie dzięki stronie asperger15k.pl.

 

Współpraca

 
Jeśli jesteś producentem jakiegoś produktu kierowanego do osób z Zespołem Aspergera, oczywiście mogę go przetestować i opisać, jednakże pod kilkoma warunkami:

  • recenzja będzie obiektywna, tj. obejmująca także wszystkie jego wady
  • nie będzie żadnego product placementu, reklamy natywnej itp.
  • wyraźnie zaznaczę w artykule, skąd ten produkt się u mnie wziął
  • jeśli mam cokolwiek odesłać, fakturuję to na zasadach komercyjnych (30 zł netto + refaktura z Poczty Polskiej)