2. Staraj się unikać telefonów głośnomówiących i VoIP – minimalne zniekształcenia i opóźnienia w sygnale, które dla innych osób są pomijalne, dla Ciebie często są dodatkowym źródłem dekoncentracji, szczególnie przy językach obcych, albo przy niewyraźnej mowie rozmówcy (dlatego). Znacznie lepiej pod tym względem zadziała rozmowa twarzą w twarz (chyba że masz widoczne tiki nerwowe).
3. Staraj się kierować komunikację na tory pisemne, np. pod pretekstem konieczności sprawdzenia jakichś szczegółów.
4. Wyśpij się przed kluczowymi rozmowami – niezależnie od pozostałych sposobów.
5. Unikaj nowych pomieszczeń i scenerii – będziesz się nimi rozpraszał, podświadomie je oglądając i zapamiętując różne szczegóły w trakcie rozmowy, gdy powinieneś pełnię swoich możliwości umysłowych przeznaczać na właściwą rozmowę. Staraj się prowadzić rozmowę w pomieszczeniach, które wcześniej dokładnie obejrzałeś (jedno lub wielokrotnie) i czujesz się z nimi „w pełni oswojony”.
6. Postaraj się zadbać o komfortową temperaturę i dostosować do niej ubranie. Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, niektóre firmy celowo posadzą Cię w zbyt ciepłej salce-poczekalni, aby Cię zdekoncentrować i spróbować lepiej poznać Twoje prawdziwe „ja” – nie daj się zaskoczyć.
7. Postaraj się zabrać na spotkanie wodę lub coś innego do picia.
8. Wypróbuj różne dietetyki i leki wzmacniające, jak na Ciebie działają (zbadaj, jak długo po zażyciu zaczynają działać, ile to działanie trwa i co się dzieje w kolejnej fazie – np. czy nie występuje efekt „zamulenia”, ew. czy da się go odwlec w czasie):
- napoje energetyczne Red Bull i jego klony – spróbuj koniecznie m.in. Tiger Restart w zielonej puszce i Tiger Mental w złotej puszce
- rozpuszczalne tabletki energetyczne z kofeiną
- tabletki z ibuprofenem (np. Ibuprom Max), zmniejszające krzepliwość krwi i polepszających dzięki temu pracę mózgu
- batony energetyczne
- batoniki z czekoladą (wg autora wyjątkowo szybkie uwalnianie glukozy dają batony Maciek firmy Wawel)
- guarana w postaci fiolek 50ml dla sportowców (dostępna w sklepach z odżywkami sportowymi)
9. Porozmawiaj z lekarzem o lekach zawierających piracetam (Memotropil, Nootropil, Biotropil itd.) – jest to lek na receptę zwiększający wykorzystanie tlenu i glukozy przez mózg, oraz poprawiający jego ukrwienie przez zmniejszenie lepkości krwi, a w konsekwencji drastycznie poprawiający pamięć i koncentrację, bez większych ryzyk i efektów ubocznych, który możesz stosować długofalowo.
10. Jeśli wszystko inne nie wystarcza i potrzebujesz czegoś, co okresowo da Ci naprawdę drastyczną poprawę możliwości umysłu, porozmawiaj z lekarzem o lekach typu Tegretol, bądź innych lekach psychotropowych. Ale pamiętaj: to już są leki mogące powodować uzależnienia, jak i mogące prowadzić do trwałych, nieodwracalnych zmian charakteru (np. zwiększenia poziomu agresji). Więc potraktuj ten punkt tylko jako ostatnią szansę.
Zobacz też: