Większość tzw. przeciętnych ludzi, a więc nie dotkniętych żadnymi chorobami lub upośledzeniami psychicznymi, oraz nie mających takich przypadków w najbliższej rodzinie, podchodzi do osób z Zespołem Aspergera w bardzo specyficzny sposób:

  • mogą ich podziwiać za ponadprzeciętne kompetencje twarde w jakiejś wąskiej dziedzinie
  • ale jednocześnie nie mają do nich szacunku, często wręcz ich wyśmiewają i chętnie plotkują o ich „przypadłościach”: dziwnym zachowaniu, sposobie mówienia, doborze słów i argumentów, mimice, sposobie poruszania się, czy jakichś innych problemach fizycznych, które często idą w parze z Zespołem Aspergera

 

Dlatego jeśli masz Zespół Aspergera, powinieneś stosować zasadę rozdzielności znajomych, tj.:

 

  • w pracy, oraz z osobami, które znasz z pracy, rozmawiasz tylko o pracy – nie o siłowni, czy o hobby
  • z osobami, które poznałeś na siłowni, rozmawiasz tylko o kwestiach związanych z siłownią
  • z osobami, które poznałeś w sklepie zoologicznym, rozmawiasz tylko o zwierzętach, karmach i podobnych sklepach
  • itd.

 

Dzięki temu każda z takich osób zna Cię tylko z miejsca, w którym się poznaliście, więc zna tylko te z Twoich nietypowych zachowań, które ujawniają się w tym konkretnym miejscu, czy dotyczą tej konkretnej dziedziny życia i nie musi wiedzieć o pozostałych.

W przeciwnym razie, jeśli jedna lub więcej osób znają Cię z więcej niż jednego miejsca, może to prowadzić do przenikania informacji o Twoich „nietypowych” zachowaniach (poprzez plotkowanie o Tobie i Twoich ostatnich „odpałach”) pomiędzy tymi miejscami i gronami osób. Oczywiście takie przenikanie może się zdarzyć samoistnie, np. znajomy z pracy może przypadkowo trafić na tą samą siłownię – wówczas niewiele możesz z tym zrobić,. Dopóki jednak tak się nie stanie, nie powinieneś sam takich sytuacji prowokować, gdyż działają one w zasadzie wyłącznie na Twoją niekorzyść.

Wyjątkiem od tej zasady mogą być inne osoby z Zespołem Aspergera, jak również osoby „zdrowe”, stykające się na co dzień z AS-ami i rozumiejące różnice w ich zachowaniu – o ile masz do takich osób zaufanie, że nie staniesz się dla nich przedmiotem plotek.